KEMET C0805C101J5GACTU
C0805C101J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C101J5GACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C101J5GACTU.pdf
Availability of C0805C101J5GACTU
QUANTITY
C0805C101J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C101J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C101J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C101J5GACTU
Related LinksC0805C10, C0805C101J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C101J5GACTU Details Description
Related parts for C0805C101J5GACTU
CONN HEADER .100 SINGL STR 1POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SHOULDER SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
IC MCU ARM9 128KB ROM 208PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1FLUID+6LV SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W T18 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST TO100-10 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf