KEMET C0805C101K3GACTU
C0805C101K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C101K3GACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C101K3GACTU.pdf
Availability of C0805C101K3GACTU
QUANTITY
C0805C101K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C101K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C101K3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C101K3GACTU
Related LinksC0805C10, C0805C101K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C101K3GACTU Details Description
Related parts for C0805C101K3GACTU
RES 62K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CERAMIC .062 OHM 5W 5% VERT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
RING/HI-TEMP KRIMPTITE datasheet.pdf
IF 167.00MHZ datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM OTP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf