KEMET C0805C102G5GALTU
C0805C102G5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C102G5GALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C102G5GALTU.pdf
Availability of C0805C102G5GALTU
QUANTITY
C0805C102G5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C102G5GALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C102G5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C102G5GALTU
Related LinksC0805C10, C0805C102G5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C102G5GALTU Details Description
Related parts for C0805C102G5GALTU
RES SMD 39 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #4 RED PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER SAW 2.34GHZ WIBRO SMD datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 1-13/16"X2" datasheet.pdf
FESTOON SYSTEM RND CABLE 15-20' datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 83MA 29 OHM TH datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf