KEMET C0805C102J3RACTU
C0805C102J3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C102J3RACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C102J3RACTU.pdf
Availability of C0805C102J3RACTU
QUANTITY
C0805C102J3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C102J3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C102J3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C102J3RACTU
Related LinksC0805C10, C0805C102J3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C102J3RACTU Details Description
Related parts for C0805C102J3RACTU
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
100UF 450V 25X35MM 85C 5000H datasheet.pdf