KEMET C0805C102KBRACTU
C0805C102KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C102KBRACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C102KBRACTU.pdf
Availability of C0805C102KBRACTU
QUANTITY
C0805C102KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C102KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C102KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured Product630V Rated Capacitors Added to KEMET's High Voltage MLCC Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C102KBRACTU
Related LinksC0805C10, C0805C102KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C102KBRACTU Details Description
Related parts for C0805C102KBRACTU
CONN SMB JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
DOUBLE TAPE CLEAR 54"X60YD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf