KEMET C0805C102M5RACTU
C0805C102M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C102M5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C102M5RACTU.pdf
Availability of C0805C102M5RACTU
QUANTITY
C0805C102M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C102M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C102M5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C102M5RACTU
Related LinksC0805C10, C0805C102M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C102M5RACTU Details Description
Related parts for C0805C102M5RACTU
FUSE GLASS 7A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf