KEMET C0805C102M5RACTU
C0805C102M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C102M5RACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C102M5RACTU.pdf
Availability of C0805C102M5RACTU
QUANTITY
C0805C102M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C102M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C102M5RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C102M5RACTU
Related LinksC0805C10, C0805C102M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C102M5RACTU Details Description
Related parts for C0805C102M5RACTU
JUMPER-H1503TR/A3049A/X 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 15NS 24DIP datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16WLCSP datasheet.pdf
FERRITE CORE P 970NH M33 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 30P-30P F-M PNL MNT datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 50V SOT23 datasheet.pdf