KEMET C0805C103J5RALTU
C0805C103J5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C103J5RALTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C103J5RALTU.pdf
Availability of C0805C103J5RALTU
QUANTITY
C0805C103J5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C103J5RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C103J5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C103J5RALTU
Related LinksC0805C10, C0805C103J5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C103J5RALTU Details Description
Related parts for C0805C103J5RALTU
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 15 POS POTTING W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf