KEMET C0805C103K2RALTU
C0805C103K2RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C103K2RALTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C103K2RALTU.pdf
Availability of C0805C103K2RALTU
QUANTITY
C0805C103K2RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C103K2RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C103K2RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C103K2RALTU
Related LinksC0805C10, C0805C103K2RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C103K2RALTU Details Description
Related parts for C0805C103K2RALTU
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 15 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FPA/C 693MDL634 0.5M datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
SENSOR NPN 500MM 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf