KEMET C0805C103MARACTU
C0805C103MARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C103MARACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C103MARACTU.pdf
Availability of C0805C103MARACTU
QUANTITY
C0805C103MARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C103MARACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C103MARACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C103MARACTU
Related LinksC0805C10, C0805C103MARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C103MARACTU Details Description
Related parts for C0805C103MARACTU
FLEX CABLE - AFG05A/AF05/AFE05T datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DVI/HDMI MUX/DEMUX 48BQSOP datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 380MA 680 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V Y5U 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf