KEMET C0805C104K4RALTU
C0805C104K4RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C104K4RALTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C104K4RALTU.pdf
Availability of C0805C104K4RALTU
QUANTITY
C0805C104K4RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C104K4RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C104K4RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C104K4RALTU
Related LinksC0805C10, C0805C104K4RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C104K4RALTU Details Description
Related parts for C0805C104K4RALTU
BOX ALUM BLACK 4.91"L X 3.14"W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 139 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
KIT, SEATING TOOL, ZSFP+, 2X1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf