KEMET C0805C104M5UACTU
C0805C104M5UACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C104M5UACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 0805
Datasheet Download
C0805C104M5UACTU.pdf
Availability of C0805C104M5UACTU
QUANTITY
C0805C104M5UACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C104M5UACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C104M5UACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C104M5UACTU
Related LinksC0805C10, C0805C104M5UACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C104M5UACTU Details Description
Related parts for C0805C104M5UACTU
CONDITIONER SIGNAL DINRAIL MNT datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 19POS SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 48POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf