KEMET C0805C104M5UACTU
C0805C104M5UACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C104M5UACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 0805
Datasheet Download
C0805C104M5UACTU.pdf
Availability of C0805C104M5UACTU
QUANTITY
C0805C104M5UACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C104M5UACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C104M5UACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C104M5UACTU
Related LinksC0805C10, C0805C104M5UACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C104M5UACTU Details Description
Related parts for C0805C104M5UACTU
RES 0.75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY HOLD DOWN SPRING DIN SCKT datasheet.pdf
IC DAC 8BIT TRPL R-R 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 0.250 NATURAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM datasheet.pdf
2" X 20 YDS datasheet.pdf