KEMET C0805C124K5RACTU
C0805C124K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C124K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C124K5RACTU.pdf
Availability of C0805C124K5RACTU
QUANTITY
C0805C124K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C124K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C124K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C124K5RACTU
Related LinksC0805C12, C0805C124K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C124K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C124K5RACTU
IC CFL BALLAST CONTROL 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 400MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16KB FLASH EZ PRO 42LGA datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
S-11 OR S-6 INTERMEDIATE SCREW datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC MPU Z80 6MHZ 40DIP datasheet.pdf