KEMET C0805C124K8RACTU
C0805C124K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C124K8RACTU
Brief Description
CAP CER 0.12UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C124K8RACTU.pdf
Availability of C0805C124K8RACTU
QUANTITY
C0805C124K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C124K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C124K8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C124K8RACTU
Related LinksC0805C12, C0805C124K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C124K8RACTU Details Description
Related parts for C0805C124K8RACTU
SWITCH ROTARY MIL DP 6POS W/MNT datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CAP 15MF -20% +80% 5.5V SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight, Camera Flash 25-uSMD datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 400MA 2.2 OHM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
BLZP 5.08/22/180LH SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 93MA 25.9 OHM TH datasheet.pdf
381 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf