KEMET C0805C125K4RACTU
C0805C125K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C125K4RACTU
Brief Description
CAP CER 1.2UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C125K4RACTU.pdf
Availability of C0805C125K4RACTU
QUANTITY
C0805C125K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C125K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C125K4RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C125K4RACTU
Related LinksC0805C12, C0805C125K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C125K4RACTU Details Description
Related parts for C0805C125K4RACTU
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 120A PANEL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 321POS GOLD datasheet.pdf