KEMET C0805C125K8PACTU
C0805C125K8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C125K8PACTU
Brief Description
CAP CER 1.2UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C125K8PACTU.pdf
Availability of C0805C125K8PACTU
QUANTITY
C0805C125K8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C125K8PACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C125K8PACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C125K8PACTU
Related LinksC0805C12, C0805C125K8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C125K8PACTU Details Description
Related parts for C0805C125K8PACTU
REGULATOR 6.00V SMD T/R datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS TIN PCB datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 540MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT RA datasheet.pdf