KEMET C0805C150J1GALTU
C0805C150J1GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C150J1GALTU
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C150J1GALTU.pdf
Availability of C0805C150J1GALTU
QUANTITY
C0805C150J1GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C150J1GALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C150J1GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C150J1GALTU
Related LinksC0805C15, C0805C150J1GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C150J1GALTU Details Description
Related parts for C0805C150J1GALTU
TIP SOLDER ROUND .20 X 25 datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60BGA datasheet.pdf
IC RGSTRD DVR 3-ST 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 4A 1.1 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE RK-5 20 A 600 AC/DC datasheet.pdf