KEMET C0805C150K2GACTU
C0805C150K2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C150K2GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C150K2GACTU.pdf
Availability of C0805C150K2GACTU
QUANTITY
C0805C150K2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C150K2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C150K2GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C150K2GACTU
Related LinksC0805C15, C0805C150K2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C150K2GACTU Details Description
Related parts for C0805C150K2GACTU
IC PLD 10MC 20NS 24DIP datasheet.pdf
CONN READY NPN GEN PURPOSE FO datasheet.pdf
IC PWR AMP RF LDMOS TO270-14 datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RS FXO/4 CBL INTERFACE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 3/4W 2010 datasheet.pdf