KEMET C0805C151G1GACTU
C0805C151G1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C151G1GACTU
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C151G1GACTU.pdf
Availability of C0805C151G1GACTU
QUANTITY
C0805C151G1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C151G1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C151G1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C151G1GACTU
Related LinksC0805C15, C0805C151G1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C151G1GACTU Details Description
Related parts for C0805C151G1GACTU
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.9V 0.3A 8XDFN datasheet.pdf