KEMET C0805C151J5GACTU
C0805C151J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C151J5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C151J5GACTU.pdf
Availability of C0805C151J5GACTU
QUANTITY
C0805C151J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C151J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C151J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C151J5GACTU
Related LinksC0805C15, C0805C151J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C151J5GACTU Details Description
Related parts for C0805C151J5GACTU
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .642" datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY MIXER 4V SOT-143 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TO220 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 200V 3A KBPM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf