KEMET C0805C155Z4VACTU
C0805C155Z4VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C155Z4VACTU
Brief Description
CAP CER 1.5UF 16V Y5V 0805
Datasheet Download
C0805C155Z4VACTU.pdf
Availability of C0805C155Z4VACTU
QUANTITY
C0805C155Z4VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C155Z4VACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C155Z4VACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C155Z4VACTU
Related LinksC0805C15, C0805C155Z4VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C155Z4VACTU Details Description
Related parts for C0805C155Z4VACTU
JUMPER-H1503TR/A3049R/X 2" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
OSC XO 16.0028MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
COVER HOOD DUST PROTECTED datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK N datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 96MM datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf