KEMET C0805C162G5GACTU
C0805C162G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C162G5GACTU
Brief Description
CAP CER 1600PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C162G5GACTU.pdf
Availability of C0805C162G5GACTU
QUANTITY
C0805C162G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C162G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C162G5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1600pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C162G5GACTU
Related LinksC0805C16, C0805C162G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C162G5GACTU Details Description
Related parts for C0805C162G5GACTU
SWITCH MOM DPDT 10A QC TERM datasheet.pdf
TERM LOCK/FORK NYL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-VFQFPN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 5V 50-TP 256 10MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf