KEMET C0805C162J5GACTU
C0805C162J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C162J5GACTU
Brief Description
CAP CER 1600PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C162J5GACTU.pdf
Availability of C0805C162J5GACTU
QUANTITY
C0805C162J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C162J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C162J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C162J5GACTU
Related LinksC0805C16, C0805C162J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C162J5GACTU Details Description
Related parts for C0805C162J5GACTU
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
K60709D TOOL KIT datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.95"L X 5.59"W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR BR262 datasheet.pdf
BCZ 3.81/10/180LR SN GN BX datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B PG36 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf