KEMET C0805C181M4GACTU
C0805C181M4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C181M4GACTU
Brief Description
CAP CER 180PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C181M4GACTU.pdf
Availability of C0805C181M4GACTU
QUANTITY
C0805C181M4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C181M4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C181M4GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C181M4GACTU
Related LinksC0805C18, C0805C181M4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C181M4GACTU Details Description
Related parts for C0805C181M4GACTU
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC DGTL POT 128POS 100K 16LFCSP datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 1.25 INC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf