KEMET C0805C182G3GACTU
C0805C182G3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C182G3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C182G3GACTU.pdf
Availability of C0805C182G3GACTU
QUANTITY
C0805C182G3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C182G3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C182G3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C182G3GACTU
Related LinksC0805C18, C0805C182G3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C182G3GACTU Details Description
Related parts for C0805C182G3GACTU
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 40000UF 16V SCREW datasheet.pdf