KEMET C0805C182J5GACAUTO
C0805C182J5GACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0805C182J5GACAUTO
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C182J5GACAUTO.pdf
Availability of C0805C182J5GACAUTO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0805C182J5GACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C182J5GACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0805C182J5GACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C182J5GACAUTO
Related LinksC0805C182, C0805C182J5GACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0805C182J5GACAUTO Details Description
Related parts for C0805C182J5GACAUTO
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.3W DO41 datasheet.pdf