KEMET C0805C184K3RALTU
C0805C184K3RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C184K3RALTU
Brief Description
CAP CER 0.18UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C184K3RALTU.pdf
Availability of C0805C184K3RALTU
QUANTITY
C0805C184K3RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C184K3RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C184K3RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C184K3RALTU
Related LinksC0805C18, C0805C184K3RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C184K3RALTU Details Description
Related parts for C0805C184K3RALTU
CAP CER 470PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0603 datasheet.pdf
IC ACCEL Z-AXIS 120G 16QFN datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf
17W2 FEMALE IP 67 PCR REAR MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf