KEMET C0805C184K5RACTU
C0805C184K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C184K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C184K5RACTU.pdf
Availability of C0805C184K5RACTU
QUANTITY
C0805C184K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C184K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C184K5RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C184K5RACTU
Related LinksC0805C18, C0805C184K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C184K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C184K5RACTU
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 10 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.32A 119 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100 L.143 datasheet.pdf