KEMET C0805C200G5GALTU
C0805C200G5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C200G5GALTU
Brief Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C200G5GALTU.pdf
Availability of C0805C200G5GALTU
QUANTITY
C0805C200G5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C200G5GALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C200G5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C200G5GALTU
Related LinksC0805C20, C0805C200G5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C200G5GALTU Details Description
Related parts for C0805C200G5GALTU
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
HDR STR DR .100 TP datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 3.3V 150PPM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 7POS THRUHL datasheet.pdf
POWER STRIP 5-15R 7 OUTLET 12' datasheet.pdf
POWER RELAY ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf