KEMET C0805C201G5GACTU
C0805C201G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C201G5GACTU
Brief Description
CAP CER 200PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C201G5GACTU.pdf
Availability of C0805C201G5GACTU
QUANTITY
C0805C201G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C201G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C201G5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C201G5GACTU
Related LinksC0805C20, C0805C201G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C201G5GACTU Details Description
Related parts for C0805C201G5GACTU
CAP THIN FILM 3PF 50V 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TRACK GUIDE datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 900MA 130 MOHM datasheet.pdf
LABEL, PINCH, SMALL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf