KEMET C0805C221M5RACTU
C0805C221M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C221M5RACTU
Brief Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C221M5RACTU.pdf
Availability of C0805C221M5RACTU
QUANTITY
C0805C221M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C221M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C221M5RACTU
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C221M5RACTU
Related LinksC0805C22, C0805C221M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C221M5RACTU Details Description
Related parts for C0805C221M5RACTU
IC OP AMP SS LP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 292VC SOD123 datasheet.pdf
TERM BLOCK 10A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT PIN datasheet.pdf