KEMET C0805C222F3GALTU
C0805C222F3GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C222F3GALTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C222F3GALTU.pdf
Availability of C0805C222F3GALTU
QUANTITY
C0805C222F3GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C222F3GALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C222F3GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C222F3GALTU
Related LinksC0805C22, C0805C222F3GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C222F3GALTU Details Description
Related parts for C0805C222F3GALTU
CABLE EXTEN DB15M-DB15F XGA 5M datasheet.pdf
SENSOR OPTO SLOT 3MM DARL THRU datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPA731 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 200V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf