KEMET C0805C222J5RACTU
C0805C222J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C222J5RACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C222J5RACTU.pdf
Availability of C0805C222J5RACTU
QUANTITY
C0805C222J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C222J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C222J5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C222J5RACTU
Related LinksC0805C22, C0805C222J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C222J5RACTU Details Description
Related parts for C0805C222J5RACTU
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
IC 3.3V DIFF TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Signage 28-HTSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
TAPE TRACTION 6"X5YD datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.185" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf