KEMET C0805C223J5RALTU
C0805C223J5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C223J5RALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C223J5RALTU.pdf
Availability of C0805C223J5RALTU
QUANTITY
C0805C223J5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C223J5RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C223J5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C223J5RALTU
Related LinksC0805C22, C0805C223J5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C223J5RALTU Details Description
Related parts for C0805C223J5RALTU
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZPE 6-2/3AN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 0.4V TSOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 475K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOD DIP PFC 30A 600V MINI-DIP datasheet.pdf
KNIFE 4.50MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.5A POWERDI datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf