KEMET C0805C224K3RALTU
C0805C224K3RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C224K3RALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C224K3RALTU.pdf
Availability of C0805C224K3RALTU
QUANTITY
C0805C224K3RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C224K3RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C224K3RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C224K3RALTU
Related LinksC0805C22, C0805C224K3RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C224K3RALTU Details Description
Related parts for C0805C224K3RALTU
CARDEDGE 12POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 450MA 520 MOHM datasheet.pdf
ACCY REPLACEMENT COIL B1442N datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 75POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf