KEMET C0805C224K5RACTU
C0805C224K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C224K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C224K5RACTU.pdf
Availability of C0805C224K5RACTU
QUANTITY
C0805C224K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C224K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C224K5RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C224K5RACTU
Related LinksC0805C22, C0805C224K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C224K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C224K5RACTU
REGLR -3.3V 1.0A 3 PIN CU HS SMD datasheet.pdf
IC BUFFER/DRIVER OCTAL 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST 2B US8 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET HSG 4POS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 312.9OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf