KEMET C0805C225M3PAC7800
C0805C225M3PAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C0805C225M3PAC7800
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C225M3PAC7800.pdf
Availability of C0805C225M3PAC7800
QUANTITY
C0805C225M3PAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C225M3PAC7800
Internal Part NumberEIS-C0805C225M3PAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C225M3PAC7800
Related LinksC0805C225, C0805C225M3PAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C0805C225M3PAC7800 Details Description
Related parts for C0805C225M3PAC7800
SENSOR 3000PSI 1/4-18NPT 20MA datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 6A 400V KBJ datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL 565NM GRN DIFF datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.02A 180 MOHM datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC MMIC MIXER DBL-BAL CERAMIC datasheet.pdf
R/A HDR PWRBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf