KEMET C0805C225Z4VACTU
C0805C225Z4VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C225Z4VACTU
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 0805
Datasheet Download
C0805C225Z4VACTU.pdf
Availability of C0805C225Z4VACTU
QUANTITY
C0805C225Z4VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C225Z4VACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C225Z4VACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C225Z4VACTU
Related LinksC0805C22, C0805C225Z4VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C225Z4VACTU Details Description
Related parts for C0805C225Z4VACTU
CONN HEADER .100 SNGL STR 16POS datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 1.6X10MM 6.89" datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 PLUG-SOCKET 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 1PR BRAID 300V datasheet.pdf