KEMET C0805C226M8PAC7800
C0805C226M8PAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C0805C226M8PAC7800
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C226M8PAC7800.pdf
Availability of C0805C226M8PAC7800
QUANTITY
C0805C226M8PAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C226M8PAC7800
Internal Part NumberEIS-C0805C226M8PAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C226M8PAC7800
Related LinksC0805C226, C0805C226M8PAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C0805C226M8PAC7800 Details Description
Related parts for C0805C226M8PAC7800
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
0.64 III 40POS PLUG ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
IC MPU I.MX6S 1.0GHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf