KEMET C0805C270F1GACTU
C0805C270F1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C270F1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C270F1GACTU.pdf
Availability of C0805C270F1GACTU
QUANTITY
C0805C270F1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C270F1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C270F1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C270F1GACTU
Related LinksC0805C27, C0805C270F1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C270F1GACTU Details Description
Related parts for C0805C270F1GACTU
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 1-1/2X91" A VFN datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 176MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
COLOR,0.8MPIX,PNP,300X268 FOV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 16M 143MHZ 50TSOP datasheet.pdf