KEMET C0805C270G2GACTU
C0805C270G2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C270G2GACTU
Brief Description
CAP CER 27PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C270G2GACTU.pdf
Availability of C0805C270G2GACTU
QUANTITY
C0805C270G2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C270G2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C270G2GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C270G2GACTU
Related LinksC0805C27, C0805C270G2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C270G2GACTU Details Description
Related parts for C0805C270G2GACTU
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR KEY 42W 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.4KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf