KEMET C0805C270K3GACTU
C0805C270K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C270K3GACTU
Brief Description
CAP CER 27PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C270K3GACTU.pdf
Availability of C0805C270K3GACTU
QUANTITY
C0805C270K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C270K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C270K3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C270K3GACTU
Related LinksC0805C27, C0805C270K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C270K3GACTU Details Description
Related parts for C0805C270K3GACTU
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT363 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 9GHZ SOT-416 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 24CKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 12V 100W datasheet.pdf