KEMET C0805C271J5RACTU
C0805C271J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C271J5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C271J5RACTU.pdf
Availability of C0805C271J5RACTU
QUANTITY
C0805C271J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C271J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C271J5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C271J5RACTU
Related LinksC0805C27, C0805C271J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C271J5RACTU Details Description
Related parts for C0805C271J5RACTU
CONN HEADER 11POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC TRANSCVR CAN HS 12VSON datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEAT SHRINK 1.2M STICK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf