KEMET C0805C272F4GACTU
C0805C272F4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C272F4GACTU
Brief Description
CAP CER 2700PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C272F4GACTU.pdf
Availability of C0805C272F4GACTU
QUANTITY
C0805C272F4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C272F4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C272F4GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C272F4GACTU
Related LinksC0805C27, C0805C272F4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C272F4GACTU Details Description
Related parts for C0805C272F4GACTU
IC OTP 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K OHM 10% 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO24 datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT 168BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 887 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CREE XP-E RED datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.07V 500MW SOD80 datasheet.pdf