KEMET C0805C273K3HACTU
C0805C273K3HACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C273K3HACTU
Brief Description
CAP CER 0.027UF 25V X8R 0805
Datasheet Download
C0805C273K3HACTU.pdf
Availability of C0805C273K3HACTU
QUANTITY
C0805C273K3HACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C273K3HACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C273K3HACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Temperature MLCCs
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured ProductUltra Stable X8R and X8L Dielectric SMD MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C273K3HACTU
Related LinksC0805C27, C0805C273K3HACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C273K3HACTU Details Description
Related parts for C0805C273K3HACTU
IC OCT D-TYPE LATCH 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V SL/GP 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
MAX CLIP TO-247/MAX247 STD-FORCE datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 260MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 STEEL 7MM datasheet.pdf