KEMET C0805C332J4GALTU
C0805C332J4GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C332J4GALTU
Brief Description
CAP CER 3300PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C332J4GALTU.pdf
Availability of C0805C332J4GALTU
QUANTITY
C0805C332J4GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C332J4GALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C332J4GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C332J4GALTU
Related LinksC0805C33, C0805C332J4GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C332J4GALTU Details Description
Related parts for C0805C332J4GALTU
BALUN 2400-2500 MHZ 50/50 OHM datasheet.pdf
IC LOG-LIMITING AMP 16-SOIC datasheet.pdf
IECUBE EXCHANGE ADAPTER datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC MOTOR BRIDGE PAR 23SIP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 100C S 6" WHT NI datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 260MA 2.6 OHM datasheet.pdf