KEMET C0805C333J5RALTU
C0805C333J5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C333J5RALTU
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C333J5RALTU.pdf
Availability of C0805C333J5RALTU
QUANTITY
C0805C333J5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C333J5RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C333J5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C333J5RALTU
Related LinksC0805C33, C0805C333J5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C333J5RALTU Details Description
Related parts for C0805C333J5RALTU
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 115V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 133MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5.8A SOT23 datasheet.pdf
8-Pin, Stereo A/D Converter for Digital Audio IC datasheet.pdf
3 V to 5 V Single Supply, 200 kSPS 12-Bit Sampling ADCs IC datasheet.pdf