KEMET C0805C333K5RACTU
C0805C333K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C333K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C333K5RACTU.pdf
Availability of C0805C333K5RACTU
QUANTITY
C0805C333K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C333K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C333K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C333K5RACTU
Related LinksC0805C33, C0805C333K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C333K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C333K5RACTU
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SENS PROX INDUCT M12 PIGTAIL 1M datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 132POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DUAL DISPLAY DIGITAL CLAMPON DMM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf