KEMET C0805C333K5RACTU
C0805C333K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C333K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C333K5RACTU.pdf
Availability of C0805C333K5RACTU
QUANTITY
C0805C333K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C333K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C333K5RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C333K5RACTU
Related LinksC0805C33, C0805C333K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C333K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C333K5RACTU
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 12BIT ADC 4CH SERIAL 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 481K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND MELON datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.45A 180 MOHM datasheet.pdf